Leírás
Mit tudunk a názáreti Jézusról? Milyen forrásból meríthetjük ismereteinket?
Hogyan születtek az evangéliumok? Miért olyan más Jánosé, mint a három szinoptikus evangélium?
Nevezhetjük-e Pált a keresztyénség megalapítójának?
Az elismert kutató, James D. G. Dunn kilenc rövid tanulmányban keresi a választ olyan kérdésekre, amelyek az Újszövetség tanulmányozásának alapvető témái. Dunn komolyan veszi az írott evangéliumokat mint a történeti Jézus megismerésének szóbeli hagyományra épülő forrásait, a Jézus-mozgalom és azon belül Pál apostol zsidó kontextusát, a Jézus küldetése és Pál evangéliuma közötti folytonosságot, nem kerülve ki a nehezen megválaszolható kérdéseket és problémákat.
A könyv olyan előadásokra épül, amelyekben a szerző többek között római katolikus és zsidó érdeklődők számára mutatta be kutatási eredményeit a protestáns bibliai tudomány szemszögéből, bevezető, áttekintő céllal.
James D. G. Dunn teológus (sz. 1939) a Durham University teológiai és vallástudományi fakultásának emeritus professzora. Több tudományos szervezet, köztük a British Academy tagja. Számos tudományos publikációja mellett több könyv szerzője, társszerzője vagy szerkesztője. Legismertebb a Pál-kutatás területén, az „új szemlélet” képviselőjeként.